Pokyny pro jednání se zájemcem o pečovatelskou službu
Zájemce o službu
Osoba, která projeví zájem o poskytování pečovatelské služby sám nebo proces jednání se zájemcem zahájíme také s osobou, o které nás informoval OL, SP, MÚ nebo obyvatelé obcí. Zde podáme pouze základní informace – leták a zjistíme, zda osoba spadá do cílové skupiny a zda se zajímá o poskytování PS.
Osoba, která je oprávněna jednat se zájemcem o Pečovatelskou službu
Se zájemcem o Pečovatelskou službu může jednat pouze osoba k tomu určená. Je to vedoucí Pečovatelské služby (dále jen PS), nebo osoba, kterou vedoucí PS určí, nejčastěji sociální pracovnice, nebo pečovatelka dle zák.108/2006 §116 písm. d.
Při jednání mohou být přítomni:
pečovatelka (budoucí klíčový pracovník), rodinný příslušník, lékař, popř. osoba blízká, kterou si zájemce sám určí. Povinností pracovníků PS je, aby při vyjednávání o službách nedocházelo k porušení práva volby zájemce. Viz. standard č.2.
Příprava na jednání se zájemcem
Na jednání se zájemcem je nutné být předem dobře připraven a vybaven. Je třeba mít zpracováno co jsou nejdůležitější věci, v nichž chceme, aby měl zájemce jasno:
- kolik času chceme jednání věnovat ( přizpůsobit podmínky a místo jednání)
- jaké informace a materiály je třeba zájemci předat (ceníky, Podmínky - vnitřní pravidla, smlouva, individuální plánování)
- kdo z týmu je pověřen jednáním
- mít definovanou cílovou skupinu jíž je služba nabízena
- mít vypracovaná pravidla pro neposkytnutí služby
Kde jednání probíhá:
První jednání může probíhat v kanceláři PS, v domácnosti zájemce, v nemocnici atd. Vždy se snažíme vyhovět požadavku a potřebě zájemce.
S kým o službě nejednáme:
Službu nikdy nevyjednáváme s osobami, které za zájemce vystupují bez jeho přítomnosti. Těmto osobám podáme pouze informace o našich službách. Informační leták a ceník služeb. Následně jednáme přímo se zájemcem.
Před vyjednáváním o službách se musíme ujistit, že zájemce spadá do naší cílové skupiny a je občanem obcí spravovaných Pečovatelskou službou.
Postup pro vyjednávání o službě:
- zjistíme o jaké služby má zájemce zájem
- podáme informace o možnostech a podmínkách poskytování PS
- srovnáme očekávání a požadavky zájemce s možnostmi PS - vytvoříme návrh poskytovaných služeb
- vyjednáme společný závěr:
- následuje uzavření smlouvy o poskytování PS
- není nalezena shoda a je ukončeno jednání
Úvodní rozhovor (obsah úvodního rozhovoru
- nejprve navodíme příjemnou atmosféru, se zájemcem se posadíme, nikdy nejednáme z pozice silnějšího
- aktivně zjišťujeme, co zájemce přivádí, na co už nestačí, jaké má představy a očekávání, o jaké služby má zájem
- který den a která denní doba mu nejvíce vyhovuje pro poskytování služby
- sdělíme naše možnosti, pracovní dobu PS, informujeme o Podmínkách – vnitřních pravidlech k poskytování PS, podáme základní informace o Smlouvě, individuálním plánování
- vysvětlíme rozdíl mezi Pečovatelskou službou a zdravotní domácí péčí (nebude-li požadavek na péči v naší kompetenci musíme zájemci poradit na koho se má obrátit)
- srovnáme očekávání a požadavky zájemce s možnostmi Pečovatelské služby (nesrovnávat s osobní asistencí) a provedeme návrh poskytovaných služeb a zamyšlení nad celkovou částkou, kterou by jako uživatel měsíčně hradil
- dospějeme ke společnému závěru zda dojde k uzavření smlouvy o poskytování PS či nikoliv
- pokud nedojde k uzavření smlouvy, nabídneme informační letáček a ceníky a možnost vyplnit Žádost o poskytování sociální služby (příp. s naší pomocí) a dopíšeme stručný zápis o průběhu jednání. Žádost zařadíme do "evidence neuspokojených žadatelů".
- nastane-li ústní dohoda o brzkém uzavření smlouvy, zájemce vyplní (příp. s naší podporou) Žádost o poskytování sociální služby, pokud si zájemce nepřeje delší čas na rozmyšlenou, vyplníme s ním anamnézu, v opačném případě si domluvíme termín a místo dalšího jednání k vyplnění anamnézy a znovu nabídneme možnost přítomnosti blízkých osob na vyjednávání (často je nutná koordinace péče s blízkými). Zájemce požádáme o stanovení potřebného času na promyšlení a předáme mu potřebné informace v písemné podobě – informační leták + ceník služeb a Podmínky k poskytování služby.
- je-li zájemce rozhodnutý o využívání PS, v další fázi může dojít ke stanovení osobního cíle, seznámení s ochranou práv uživatelů PS, s pravidly pro poskytování sociálních služeb a s pravidly pro podávání a vyřizování stížností, podpisu smlouvy a přidělení klíčového pracovníka
- zahájení služby je podle rozsahu uvedeného ve "Smlouvě o poskytování sociálních služeb" a v osobní dokumentaci uživatele, originál dostává uživatel před zahájením služby. Podepsaná kopie je součástí spisu uživatele.
- následuje plánování služby – sestavení osobního plánu (viz. Standard č. 5)
Vyjednávání služby se zájemcem se specifickou potřebou
Jedná se zejména o zájemce:
- s poruchou zraku či nevidomého
- s poruchou sluchu či neslyšícího
- s mentálním postižením
- s demencí
- s poruchami verbální komunikace či němého
- s cizincem nebo příslušníkem etnické skupiny (nemluvícím česky)
- s negramotným zájemcem
Ve všech těchto případech platí, že musí zájemce spadat do naší cílové skupiny ( zejména nevyžaduje péči 24 hodin denně). Vyjednávání je vždy přítomná osoba blízká zájemci (tlumočník), která se se zájemcem dobře dorozumí ( je-li zřejmé, že se pracovníci PS se zájemcem nedorozumí, je třeba blízkou osobu zájemce zajistit i na plánování služby a na dobu poskytování péče).
Jedná-li se o zájemce mluvícího cizí nebo znakovou řečí, je třeba pro vyjednávání a následné poskytování služby zajistit tlumočníka (blízkou osobu zájemce schopnou dorozumět se).
Služby tlumočníka si hradí zájemce/uživatel. Tlumočníka může zprostředkovat PS, nebo si zajistí tuto službu zájemce/uživatel sám.
Zprostředkování tlumočníka – pro cizí nebo znakovou řeč Město Jilemnice – odbor sociální a zdravotní – aktuální seznam je zde k dispozici po celou pracovní dobu odboru.
Podpis smlouvy u osob se specifickou potřebou:
Podpisu smlouvy u výše uvedených zájemců se musí účastnit osoba jim blízká, tlumočník, nebo pověřený pracovník Odboru sociálních věcí MÚ Jilemnice. Výše uvedené osoby jsou přítomny nejen vyjednávání o službě, ale i podpisu "Smlouvy o poskytování sociálních služeb" a uvedeny na smlouvě jako svědci.
Je-li nezbytná přítomnost dalších osob při plánování služby i následném poskytování, dohodnou se podrobnosti na závěr vyjednávání se zájemcem i všemi zainteresovanými osobami. Tyto specifické dohody se zpracují písemně a obdrží je zájemce i všechny osoby, které se na spolupráci při péči budou podílet. PS tento dokument přikládá ke spisu uživatele.
Vyjednávání služby se zájemcem, který je zbaven či omezen ve způsobilosti k právním úkonům (ZZPÚ)
Vyjednávání i podpisu smlouvy jsou vždy přítomni jak opatrovník tak i žadatel/klient. V celém procesu důsledně dbáme o zjišťování a respektování potřeb žadatele/klienta. Opatrovník provede právní úkon, tj. podpis žádosti a smlouvy.
Poskytnutí akutní péče
Ve výjimečných akutních případech, kdy je nutné zahájit službu ihned, můžeme proces vyjednávání zkrátit na nezbytně nutnou dobu a službu zavést např. do druhého dne.
Jedná se například o tyto situace:
- stav po úrazu v domácím ošetřování, příklad – zájemce má zlomenou pravou ruku a sám si nezvládne uvařit, nakoupit, umýt se atp. ( do naší cílové může spadat jen po dobu domácího léčení)
- zájemce je závislý na péči druhé osoby a náhle zůstane bez pečujícího
- zájemce se přistěhuje odjinud, kde mu byla služba poskytována a byl na ní částečně závislý atp.
Organizace: Pečovatelská služba středisko J. Černá
Platnost: od 1.11.2011
Vypracoval: Jana Černá – vedoucí Pečovatelské služby a kolektiv TPS